0 0
Curry perimesh me noodles soba

Curry perimesh me noodles soba

Që kur njerzimi zbuloi shijet Umami një pjes e mirë e tyre nuk bëjnë dot pa të. Një ndër to jam unë. Nëse vite më parë këto ushqime s'do i fusja në gojë, sot jam fanse e zjarrtë e tyrë.

Ingredients

Directions

Share

Nxehni vajin e suzamit dhe shtoni brënda në të hudhrat e grira me rendexhenxhefilin e girë me rende dhe specin djegës të prer imët.  Shtoni dhe curry-n dhe lëreni të aromantizohen sëbashku.

Shtoni qepët, kriposeni, Piperoseni, përzijeni dhe lëreni të kaurdisen derisa të bëhen trasparente. Kur të kenë arritur pikën që janë zbutur,  shtoni qumshtin e arrës së kokosit dhe lëngun e lime. Përzijeni.

Mbulojeni me lëngun e pulës ose vegjetalin dhe lëreni të ziejnë paksa. Nga mesi i gatimi shtoni dhe bishtajat, mbulojeni me kapak dhe lëreni të ziejnë përsëri. Vetëm minuta e fundit shtoni noodles-at, përzijeni dhe lëreni edhe  1 minutë tjetër mbi zjarr. Largojeni nga soba,  spërkateni me majdanoz të grirë imët dhe shërbejeni akoma të nxehtë.

Mos harroni ta hani duke i thithur noodeles-at 😉

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Supë me fasule, lakër dhe brokoli me aromë tumeriku
next
Kuinoa me shafran, me kërpudha tigani dhe lakra brukseli
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
2 Qep
Një dorë plot Bishtaja
1 kuti Qumësht arre kokosi
1 degë e vogël Xhenxhefil
2 thelpinjë Hudhra
lëngu i 1 Lime
1 Spec djegës
2 lugë të vogla Curry
1 lugë e vogël Kripë
Pak Piper të zi
800-900 ml. Lëngë pule ose vegjetal
250 gr. Noodles Soba
Pak Majdanoz
2-3 lugë Vaj suzami

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Supë me fasule, lakër dhe brokoli me aromë tumeriku
next
Kuinoa me shafran, me kërpudha tigani dhe lakra brukseli