0 0
Coq au vin

Coq au vin

Ja ku jam përseri me një recete festive për ju, shpresoj ta pëlqeni po aq sa unë,.

Ingredients

Directions

Share

Kjo është receta më e famshme franceze ,  e rivizituar sipas meje unë i kam thjeshtësuar pak hapat. Dua të theksoj që kjo është një përgatije shumë kalorike që nuk evitohet yndyra që përdoret pikërisht për përbërësit që ka. Metoda ime për ta bërë më të tretëshme është  që ta përgatisi një ditë para festes dhe ta vendoni në frigorifer te fresku të mpikset yndyra, të nesërmen në momentin e servirjes i hiqni yndyrën e ngrirë para se ta ngroni dhe servirur.  Receta tradicionale kërkonë përdorimin e verës së kuqe, por personalishte preferoj të bardhën pasi e mban mishin e gjelit më delikat. Këtë përgatije mund ta bëni dhe me mishin e gjelit të detit ose pulë fshati.  Pra jeni gati t’ja fillojmë nga puna.

Marinoni gjelin me kripë, piper, vaj ulliri,  gjethe dafine, degë rozmarine, mana dellinjë dhe verë të bardhë, mbulojeni me qese kuzhine dhe lëreni në frigorifer te marinohet edhe gjithë natën nëse mundeni. Ndryshe 2 orë i mjaftojnë. Pas marinimit, kulloni copat e gjelit, lëngun e mbetur ruajeni mënjane. Kaloni pjesët e gjelit një nga një në miell të përgatitur me pak kripë dhe piper.  Skuqini në pak vaj ulliri mirë nga të gjitha anët që të jenë kërce. Hiqni dhe ruajini mënjanë.

Te e njëjta enë të cilën harrova t’ua theksoj duhet të jetë  e përshtaçme dhe për furrë ose më pas mund ti kaloni në tavë si të jetë më e përshtaçme për ju. Thëkërisni tani pançetën me hudhrën e grirë imët dhe specin djegës, kur pançeta të ketë filluar të marri faqe, shtoni karrotat e prera në copa të mëdha dhe qepët, kur shikoni që dhe këto po marrin faqe, bashkoni në tenxhere dhe copat e gjelit dhe shuajini  me lëngun e marinimit, shtoni dhe disa gjethe dafine, 1 kok hudhër të prer në mes dhe lëreni derisa vera të shteroj plotësishtë, do e kuptoni pasi në ajër nuk do ndjeni më aromën e alkoolit por dhe sepse do e shikoni që përgatija është e thatë. Në këtë pikë spërkateni me miell  dhe mbulojeni me lëngun vegjetalë. Trasferojeni në furrë të nxehur më parë në 180°C dhe lëreni të gatuhet avash avash për nja 40 minuta.

Ndërkohë kaurdisni kërpudhat me pak vaj, kripë dhe piper të zi dhe pasi kanë kaluar 50 minuta gatimi në furrë  bashkoni me gjelin dhe kërpudhat. Përzijeni, ktheni mishin nga ana tjeter që të marri dhe pjesa e poshtme faqe, dhe lëreni dhe 30 -40 minuta të tjera në furrë që të gatuhet plotësishtë dhe lëngu të trashet. Personalishtë e dua me shumë lëng ndaj e hoqa disa minuta më parë por zgjedhja mbetet e juaja. Nëse nuk jeni të bindur për rezultatin mund ti shtoni akoma pak lëngë vegjetal dhe të vijoni gatimin përsëri në furrë.

Shoqërojeni me pure ose patate furre dhe një shishe verë të kuqe franceze. Është për të lëpire gishtat 🙂

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)
Step 1
Mark as Complete

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Biskota me miell bajamesh
next
Paidhaqe me shije maroku
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
rreth 2 kg e 500 i prer në copa Gjel fshati
4-5 cop Karrota
200 gr Qep scalogno ose qepujka
1 kok Hudhra
300 gr. Kerpudha
300 gr. Pançetë e prer në kubikë
4-5 lugë Vaj ulliri
3 lugë Miell
sa mjaftonë për të lyer gjelin Miell
disa gjethe Dafinë
disa deg Rozmarin
2 Spec djegës
500 ml Vere e Bardhë
500 ml Lëng vegjetal ose ujë
sa mjaftonë Kripë
sa mjaftonë Piper të zi
5-6 kokrra Mana dëllinje

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Biskota me miell bajamesh
next
Paidhaqe me shije maroku