0 0
Supë me fasule, lakër dhe brokoli me aromë tumeriku

Supë me fasule, lakër dhe brokoli me aromë tumeriku

Pjata që të mbushin... e ku ka më mirë se një supë e ngrohtë plot shije për tu ngrohur në ditët e ftohta që po vinë. Me këtë recetë do më kujtoni në çdo lugë që do shijoni nga kjo supë

Ingredients

Directions

Share

Grini  imët qepën me preshin dhe hudhrat dhe vendosini të kaurdisen me vajin, sapo të jenë bërë trasparente shtoni tumerikun dhe piperi. Shtoni lakrën eprer hollë, fasulet e lëna më parë në ujë dhe karrotën e prer ne kubikë, jepini një të përzier.  Sapo lakra të uli pak volumin, mbulojini me lëng vegjetalë ose ujë. Vendosni brënda dhe gjethet e dafinës

Mbulojini me kapak dhe lërini të ziejnë në zjarr të avashët për rreth 40-50 minuta. Në minutat e fundit shtoni dhe brokolin të prer në çdo deg të tijë dhe lëreni të ziej përsëri sa të bëhet e shijshme. Shtoni lëngun e limonit dhe kripën. Lëreni dhe pak minuta mbi zjarr dhe provojeni nëse ka akoma nevoj për kripë dhe piper të zi.

Shërbejeni me bishta preshi sipër, majdanoz të grirë imët dhe spec djegës.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Tavë me thjerza dhe lakër…për drekat e dimrit plot shije
next
Curry perimesh me noodles soba
  • 1 Views
  • Serves 6
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 gotë Fasule Të lëna më parë në ujë
Gjysëm Lakër
2 cop Karrota
1 Qep
1 Presh
2 thelpinjë Hudhra
1 kok të vogël Brokoli
2 gjethe Dafinë
1 lugë te vogël Tumerik
1 lugë të vogël Kripë
Pak Piper të zi
Lëngu i 1 Limon
800 ml. Lëng vegjetal ose ujë
një tuf e vogël Majdanoz
1 Spec djegës
2-3 lugë Vaj ulliri

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Tavë me thjerza dhe lakër…për drekat e dimrit plot shije
next
Curry perimesh me noodles soba