0 0
Sallatë me patëllxhanë furre, avokado dhe domate

Sallatë me patëllxhanë furre, avokado dhe domate

Kjo sallatë ka shoqëruar drekët e mia verore dhe se di si më ka dal nga mendja tua postoj. Është një ide shumë e shijshme e mbi të gjitha tepër e lehtë për tu marrë me vete në punë.

Ingredients

Directions

Share

Patëllxhanët pritini në kubikë dhe vendosni në një tas. Shtoni kripë, piper, curry, pluhur hudhre dhe 3 lugë vaj ulliri. Përzijeni dhe shtrojini  në një tavë me letër furre poshtë dhe futini të piqen në furrën e nxehur më parë në 180°C për 20-25 minuta derisa të jenë gati. Pra, të pjekura dhe krokante.

Prisni  pjesën tjetër të perimeve në kubikë në mënyrë që të ruajmë linjën e prerjes dhe vendosni në një sallatier. Marinojeni me kripë, vaj ulliri dhe lëng limoni.

Kur patëllxhanët  të jenë gati hiqini dhe vendosni te sallatiera bashkë me perimet e tjera. Përzijeni.

Te e njëjta tavë ku poqëm patëllxhanët vendosni bukën e prer në kubikë dhe vendoseni në furrë të theket. Kur të jetë gati, shtojeni te sallata, shtoni dhe qepën e njomë dhe majdanozin,  përzijeni dhe shërbejeni.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Gjellë me qiqra dhe presh
next
Mish pule me hikërr dhe kërpudha
  • 1 Views
  • Serves 2
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
2 Patëllxhanë
1 Trangull
1 Avokado
2 Domate
2 Qep të njoma
2-3 Feta buke integrale
1 Limon
sa mjafton Vaj ulliri
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 lugë të vogël Curry
1 lugë të vogël Pluhur hudhre

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Gjellë me qiqra dhe presh
next
Mish pule me hikërr dhe kërpudha