0 0
Sallatë me çikore të njoma dhe parmixhano

Sallatë me çikore të njoma dhe parmixhano

Koha e çikoreve, një produkt ushqyes me shumë vitamina dhe antioksidant. Një mbrojtës i mirë në luftën kundra kancerit dhe janë shume të këshillueshme të përdoren në pranver për pastrimin e gjakut. Kanë vetëm një problem sa më të njoma të jenë aq më të hidhura janë dhe si pasoj aq me vlera ushqyese kanë. I solla sot në fomën e një sallate të freskët dhe plot shije.

Ingredients

Directions

Share

Lani çikoren dhe lëreni të kulloje mirë, priteni trashë.

Nxehni fortë një tigan ku do të shtoni vajin, Hudhrat e grira imët dhe specin djegës. Vendosni çikoren në të, kriposini dhe mbulojeni me kapak që të kaurdiset dhe të uli volumin, përziheni her pas here. Kur të jetë gati rreth 3-4 minuta jo më shumë (pasi çikorja është e njomë dhe na duhet e bukur në pjatë akoma kerce jo e squllur) piperoseni dhe lëreni mënjan të ftohet.

Kur të jetë gati vendoseni në pjatancë ose në sallatieren e servirjes dhe shtoni qepën e prer hollë, ullinjtë, domate e prera në copëza, kaperin, fletëzat e parmixhanit dhe nëse dëshironi akoma pak kripë dhe vaj ullir. Por për mua mjaftonë vetëm vaji i kaurdisjes duke qen se kemi dhe një yndyrë tjeter si parmixhani dhe mos ta rëndojmë më kot. Marinojeni me krem uthulle balsamike që është më i ëmbël se uthulla balsamike pasi na duhet për ti hequr hidhëtin çikores dhe shërbejeni. ( Kremi imë ishte me arom frutash për ti dhën akoma më shumë shije pjatës, besoj se e gjeni kudo lehtësisht)

.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Tortë e kripur me patate, spinaq dhe kima
next
Patate me pançet dhe vezë- pjata ideale për Brunch
  • 1 Views
  • Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Tortë e kripur me patate, spinaq dhe kima
next
Patate me pançet dhe vezë- pjata ideale për Brunch