0 0
Ragu Bolognese (bolonjeze)

Ragu Bolognese (bolonjeze)

Cuisine:

  Një salcë tepër e shijshme për pastat dhe lazanjat, ka shumë metoda për përgatitjen e saj, por kjo është më e thjeshta dhe klasikja.

  Ingredients

  Directions

  Share

  Grini imët qepën, karrotën dhe selinon dhe vendoseni të kaurdiset me vajin e ullirit. Më pas shtoni mishërat e grirë dhe vijoni kaurdisjen. Shtoni kripë dhe piper  të zi dhe lëreni të kaurdiset ngadal në zjarr të ulët derisa të bëhet i thatë. Më pas shuani me verën e bardhë dhe sapo vera të avullojë shtoni salcën e  domateve  dhe përzijeni akoma disa minuta mbi zjarr dhe shtoni ujin. Uleni zjarrin, mbulojeni me kapak dhe lëreni të ziej rreth 1 orë duke e përzier herë pas here derisa të jetë gati, e trashur e plot dhe me shije të mirë.

  Do e përdorë me  Tagliatelle- t De Cecco Pasta që në Shqipëri vijnë nga mapo Cash & Carry. I gjeni në çdo supermarket.

  Unë ragu-së i shtojë dhe një miks erzash të përzier. Pra 1 lugë të vogël kanell, 1 lugë të vogël arrë myshku, 1 lugë të vogël pluhur qimnoni, 1 lugë të vogël pluhur anasoni. I përziej dhe nga kjo përzierje marr vetëm 2 lugë të vogla që ja shtoj ragu-së.

  Është një opsion por që për mua i jep super shije.

  Ragu-në mund ta përgatisni më parë në sasitë që deshironi  dhe ta ruani në ngrirje për rreth 6 muaj.

   

  (Visited 1 times, 1 visits today)
  Vlersoni Receten
  1
  2
  3
  4
  5
  Vlerso
       
  Anullo

  Vlersoni Receten

  Adda's All
  Vleresimi Mesatar:  
   0 Vleresime
  Step 1
  Mark as Complete

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Kofsh qengji marinuar me kos
  next
  Gjellë me thjerza dhe spinaq
  • 1 Views
  • Serves 6
  • Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr Mish i grirë viçi
  500 gr. Mish i grirë derri
  500 gr. Salcё domatesh
  1 Qep
  1 gotë plot Vere e Bardhë
  2 lugë të vogla Kripë
  sa mjaftonë Piper të zi
  2 degë Selino
  2-3 Karrota
  3-4 lugë Vaj ulliri
  1 lt. Ujë

  Bookmark this recipe

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  previous
  Kofsh qengji marinuar me kos
  next
  Gjellë me thjerza dhe spinaq