0 0
Pizza me miell integral

Pizza me miell integral

Cuisine:

  Pizza por jo pizza dosido por një zonjë pizza me miell integral dhe me gjithë shijet yammy yammy që keni provuar ndonjëherë.

  Ingredients

  • Për brumin:

  • Për salcën Marinara

  • Pjesa tjetër:

  Directions

  Share

  Përvishni mëngët goca dhe përgatisni brumin:

  Vendosini të gjithë përbërësit e brumit në brumatriçe dhe punojeni derisa të keni një brumë të formuar mirë. (Për ju që keni përdorur majanë e birrës shkrijeni atë në ujin e ngrohtë  para se ta përzieni me miellin).

  Brumin vendoseni në një enë me pak miell poshtë, bëni një të prerë sipër dhe mbulojeni me një beze kuzhine të njomë.

  Vendoseni në furrë të vijë, vetëm me dritën e saj ndezur për rreth 4 orë.

  Pas 4 orësh punojeni përsëri duke i dhënë përsëri formën e një topi dhe lëreni të vijë në frigorifer ose në një vend në temperaturë ambienti për 24 orë. Në të dyja rastet mbulojeni mirë me një beze të njomë

  Përgatisni salcën marinara duke vendosur  vajin  në tigan të aromantizohet me hudhrat e grira imët, gjethet e borzilokut dhe specin djegës. Kur të jetë gati shtoni salcën e domateve dhe lëreni të gatuhet. Shtoni pak fare kripë dhe pak rigonë dhe kur të jetë gati në momentin që salca ka humbur thartirën hiqeni nga zjarri dhe lëreni të pushojë.

  Kur të kalojë  koha e pushimit, me ndihmën e pak mielli hapeni brumin sa më hollë të mundeni dhe lyejeni sipërfaqen me pak vaj.

  Lyeni sipër me salcën marinara, shtoni  kaperin, cironkat nën vaj dhe shpërndani nëpër të copëza gorgonzola.

  Piqeni në furrën e  nxehur më parë në 220°C derisa gorgonzola të shkrihet dhe brumi të jetë pjekur. I duhen afërsisht rreth 20-25 minuta.

  Priteni dhe shërbejeni.

   

   

  (Visited 1 times, 1 visits today)

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Biskota tërshëre me mana shtogu, lajthi dhe kakako
  next
  Brusketa me salmon të tymosur dhe rukola
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Medium
  • 220°C

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për brumin:
  250 gram Miell integral
  1 lugë Vaj ulliri
  1 lugë e vogël Kripë
  Pakëz Sheqer
  120 ml. Ujë i ngrohtë
  100 gram Maja buke Mund të përdoni dhe maja birre 10 gram
  Për salcën Marinara
  250 ml. Salcë domatesh lëng
  Pakëz Kripë
  1 Spec djegës i thatë
  2 lugë Vaj ulliri
  Pak Rigon
  disa gjethe Borzilok
  2 thelpinjë Hudhra
  Pjesa tjetër:
  250 gram Gorgonzola Pikante
  2 lugë Kaperi
  Disa Cironka nën vaj

  Bookmark this recipe

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  previous
  Biskota tërshëre me mana shtogu, lajthi dhe kakako
  next
  Brusketa me salmon të tymosur dhe rukola