0 0
Paidhaqe qengji me curry dhe mustard me mjaltë

Paidhaqe qengji me curry dhe mustard me mjaltë

Is the most beautiful time of the year....dhe unë do përpiqem t'u sjell që tani menun e festave. Larg skemave tradicionale por ushqime të rinovuara, skenike por mbi të gjitha të thjeshta për të gjithë familjen.

Ingredients

Directions

Share

Mishin marinojeni me kripë, piper, curry, vajin e ullirit, mustardën me mjaltë dhe lëngun e lime. Masazhojeni mirë me duar dhe mbulojeni me celofan. Lërini të marinohet 2-3 orë ose gjithë natën.

Më pas hiqeni mishin dhe lëreni mënjanë. Te i njëjti lëng i marinimit vendosni patatet  e prera ne thelpinjë dhe përzijeni që të lyhen mirë nga të gjitha anët. Kriposini, piperosini dhe sipër vendosni mishin dhe ca feta hudhër. Shtoini dhe një gotë ujë tavës, akoma pak vaj ulliri sipër mishit dhe vendoseni në furrë të piqet në 180°C derisa të jetë gati. Rreth 35-40 minuta ose në varësi të sobës tuaj. Gjithsesi e dalloni me sy kur është gati.

Shtoni ca feta lime sipër (limon jeshil) ca kokra shege dhe shërbejeni.

Shënim: uji që ja hedh me nevojitet për ti mbajtur me lëng pasi më pëlqejnë në këtë mënyrë por mund ti bëni dhe pa ujë, vetëm që më parë ju duhet të zjeni 10 minuta patatet për ti bërë me të shijshme.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)
Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten

Paidhaqe qengji me curry dhe mustard me mjaltë
Vleresimi Mesatar:  
 2 Vleresime
nga Dea per Paidhaqe qengji me curry dhe mustard me mjaltë

Super recete!

nga Entila per Paidhaqe qengji me curry dhe mustard me mjaltë

Super 👌

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Brinjë me thjerrza në furrë
next
Fileto gici me ftonjë
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg. Paidhaqe qengji
400 gr. Patate
2 lugë Mustard me mjaltë
1 Lime
1 lugë të vogël Kripë
sa mjaftonë Piper të zi
1 lugë të vogël Curry
4 lugë Vaj ulliri
2 thelpinjë Hudhra
1 gotë Ujë
1 lugë Kokrra Shege

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Brinjë me thjerrza në furrë
next
Fileto gici me ftonjë