0 0
Makarona Paccheri me kërpudha dhe bacon

Makarona Paccheri me kërpudha dhe bacon

Cuisine:

  Një pjatë për të lëpirë gishtat, fiks për fundjavë.
  Te dielë te mbarë!

  Ingredients

  Directions

  Share

  Lajini kërpudhat shpejtë nën ujë të ftohtë që mos t’ju thithin shumë ujë dhe Thajini direkt me beze kuzhine. Më pas pritini në feta.

  Grini imët hudhrën dhe vendoseni të kaurdiset me specin djegës  sëbashku me vajin e ullirit dhe gjalpin. Shtoni bacon e copëtuar me duar dhe thekëriseni derisa të bëhet kërce.

  Më pas bashkoni kërpudhat, kripë, piper të zi dhe kaurdisni derisa kërpudhat të jenë thekërisur mirë. Ndërkohë zieni paccherin aldent në ujë të valuar me kripë. Kullojeni dhe shtojeni te kërpudhat sëbashku me 1 garuzhe nga uji i zierjes së makaronave. Përzijeni dhe tundeni tiganin që të emulsiononi lëngjet. Shtoni disa gjethe trumze dhe disa lugë djathi të butë. Përziejni që ti bëni kremoze. Shërbejeni akoma të ngrohta me pak djathë të butë sipër.

   

   

  (Visited 1 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Mish me qepujka dhe kërpudha
  next
  Lulelakër ne furre me vezë dhe parmixhano
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  280 gr. Paccheri
  300 gr. Kerpudha
  2 thepinjë Hudhra
  1 Spec djegës
  100 gr. Bacon
  Pak Kripë
  Sa mjaftonë Piper të zi
  100 gr. Djathë i butë Squacquerone Mund të përdorni çdo llojë djathi tjetër të bute
  2 lugë Vaj ulliri
  1 lugë Gjalpë i shkrirë
  disa degë Trumëz

  Bookmark this recipe

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  previous
  Mish me qepujka dhe kërpudha
  next
  Lulelakër ne furre me vezë dhe parmixhano