0 0
Kuinoa me shafran, me kërpudha tigani dhe lakra brukseli

Kuinoa me shafran, me kërpudha tigani dhe lakra brukseli

Një pjatë vegjetarine dhe detoks për të pasur gjithmonë peshën nën kontroll por njëkosishtë ti jepni organizmit tuaj vlerat e duhuar ditorë.

Ingredients

  • Për kuinoan

  • Për lakrat e brukselit

  • Për kërpudhat

Directions

Share

Vendosni lëngun e perimeve të mari val, shtoni kripë, piper, shafranin, vajin e ullirit dhe sapo të arrij pikën e vlimi shtoni dhe kuinoan e shpëlarë dhe kulluar nga uji. Mbulojeni me kapak dhe lëreni të ziej si pilafi ose derisa të shteroj uji dhe të bëhet me vrima në sipërfaqe.

Veçmas zieni lakrat e brukselit të ndara në dyshë me ujë me kripë për 8-9 minuta. Kullojni.

Në një tiganë nxehni 2 lugë vaj me hudhra të grira imët dhe pak spec djegës. Kaloni në të lakrat e brukselit, kriposini,  piperosini  dhe lëreni të thekërisen nga të dyja anët. Hiqini nga zjarri dhe ruajini mënjanë.

Te i njëjti tiganë tani kaurdisni kërpudhat e prera në feta, shtoni akoma pak vaj nëse ju duket pak. Shtoni kripë dhe piper të zi, kur të jenë gati dhe kërpudhat kompozini pjatën.

Në fund, spërkatini me bishta qepe dhe shërbejeni.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Curry perimesh me noodles soba
next
Krem brule me Fistik
  • 1 Views
  • Serves 2
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
Për kuinoan
1 gotë Kuinoa
Një maj lugë të vogël Shafran
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 lugë Vaj ulliri
2 gota Lëng vegjetal ose ujë
Për lakrat e brukselit
200 gr. Lakra brukseli
1 thelpi Hudhra
2 lugë Vaj ulliri
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 Spec djegës i thatë
Për kërpudhat
200 gr. Kerpudha
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 lugë Vaj ulliri
Disa Bishta qepe të njomë

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Curry perimesh me noodles soba
next
Krem brule me Fistik