0 0
Kek i kripur me spinaq dhe vezë

Kek i kripur me spinaq dhe vezë

Jemi gati të presim Pashkët mungojnë vetëm lepurushat :)

Ingredients

  • Pjesa tjetër

Directions

Share

Masat janë bërë me gotat një përdorimshme plastike

Prisni imët spinaqin.

Bashkoni bashkë lëndën e thatë miell, kripë dhe pluhur pjekës dhe piper të zi. djathe

Në një tjëtër enë rrihni vezët  me kosin, shtoni pak nga pak vajin dhe qumshtin, bashkoni dhe djathin e grirë. Përzijeni mirë. Tani bashkoni me vezët dhe kosin, lëndën e thatë pra miellin me kripë dhe pluhur pjekës duke e situr. Përziejeni përsëri dhe në fund bashkoni proshutin spec të prer në copëza  të vogla dhe spinaqin. Pērzijeni me delikates me një spatul kuzhine.

Lyeni një formë për kek të kripur me pak vaj dhe shtroni brenda në të letër kuzhine, lyeni letrën  dhe nga brenda që të ngjitet mirë pas mureve të tavës. Derdhi një  pjes të brumit brenda, në mest shtroni vezët e ziera në rjeshtë dhe mbulojeni me pjesën tjeter të brumit. Sipër shtoni farat e pishësh dhe spërkateni me parmixhano të grirë. Shtoni dhe pak vaj në sipërfaqe. Piqeni në furrën e ngrohur me parë në 180°C statik, 160°C ventilim për 30-40 minuta. Bëni provën e shkopit.

Lëreni të kulloj mirë para se ta prisni.

 

(Visited 1 times, 2 visits today)
Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten

Kek i kripur me spinaq dhe vezë
Vleresimi Mesatar:  
 0 Vleresime

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Qeshqek sipas mënyrës time- Një pjatë tradicionale e rivizituar
next
Kotoleta me lulelakër
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 gotë Kos
3 gota Miell 00
3/4 e gotës Qumësht
Gjysëm gote Vaj vegjetal misri ose luledielli
2 Vezë
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 pako Pluhur pjekës për të kripurat
1 gotë Parmixhano të grirë
100 gr. Proshutë speck
100 gr. Spinaq
1 lugë Fara pishe
Pjesa tjetër
3-4 Vezë të ziera

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Qeshqek sipas mënyrës time- Një pjatë tradicionale e rivizituar
next
Kotoleta me lulelakër