0 0
Hummus me kungull dimëror pa salcë Tahin

Hummus me kungull dimëror pa salcë Tahin

Një recete për të lëpir gishtat e ngrën çapa çapa ashtu siç do shijonte më shumë

Ingredients

Directions

Share

Fetat e kungulli qëroini dhe vendosini në një enë ku do të shtoni sipër pak kripë dhe vaj ullir. Piqen në furrë në 180° derisa të jenë gati.

Nxehni vajin e susamin dhe thekërisni në të pak fare farat e susamit. Hiqeni dhe ruajeni mënjanë.

Në një mikser vendosni qiqrat e zjera, kungullin e pjekur, thelpinjtë e hudhrës, suzamin e pjekur, lëngun e limonit, kripë, vaj ullir, dhe bluajeni derisa të bëhet një krem homogjen. Nese ju rezulton shumë i trash mund ti shtoni dhe 1 filxhanë kafe ujë të ngrohtë.

Dekorojeni sipër me kokrra shege, djathë të bardhë, spec djegës të thatë dhe të shkërmoqur dhe akoma pak vaj ulliri.

Shërbejeni me feta buke të thekur.

 

 

(Visited 87 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Qofte me lëng
next
Qofte me mish qengji të aromantizuara me lëkura limoni dhe mëndër
  • 87 Views
  • 15
  • Serves 4
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr. Qiqra Të ziera më parë, ose 1 kanaçe të gatëshme
5 feta Kungull dimëror
2 lugë Vaj ulliri
2 lugë Susam
2 lugë Vaj Susami
1 lugë e vogël Kripë
Lëngu i 1 Limon
2 thelpinjë Hudhra
Pak Djathë të Bardhë
2 lugë Kokrra Shege
disa Spec djegës i thatë

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Qofte me lëng
next
Qofte me mish qengji të aromantizuara me lëkura limoni dhe mëndër