0 0
Fruta të pjekura me rum shoqëruar me sytjash me aromë limoni

Fruta të pjekura me rum shoqëruar me sytjash me aromë limoni

Një super recetë për të shoqëruar pasditet tuaja

Ingredients

Directions

Share
Ndani frutat në mest dhe pastroini nga bërthamat. Pritini në feta të holla dhe vendosini në një tas të madhë ku do të bashkoni dhe lëngun e limonit, mjaltin, sheqerin, rumin, kanellën, kardamomon, lëkurat e limonit perzijini mirë me duar dhe vendosini në një tavë të renditura ndërmjet njëra tjetrës ose thjesht të hedhura në tavë. Shtoni sipër tyre dhe lëngun që ka ngelur në tas, sipër shtoni dhe copëza gjalpi dhe piqini në furren e ngrohur më parë në 180 grad për 10 minuta afërsisht. Ose derisa shikoni që lëngu i pjekjes është karamelizuar.
Shërbejeni me topa akulloresh dhe fistik të bluar.
Syltjashin besoj e dini të gjithë ta bëni, në të kundërt recetën e keni ne këtu. Pra gjatë zierjes unë i kam shtuar dhe lëkura limoni më pas ndarë në tasa. Gjatë servirjes së tijë vendosini sipër frutat e pjekura, pak akullore dhe shurupin që frutat kanë lëshuar gjatë pjekjes.
(Visited 1 times, 2 visits today)
Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten

Fruta të pjekura me rum shoqëruar me sytjash me aromë limoni
Vleresimi Mesatar:  
 0 Vleresime
Step 1
Mark as Complete

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Kulaç me kungulleshka
next
Sallatë me bishtajore, roast beef dhe valeriana
  • 1 Views
  • Serves 4
  • Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
2 Mollë
3 Pjeshkë
1 filxhanë kafe Rum
2 lugë Sheqer integral
2 lugë Mjaltë
2 lugë të vogla Kanell
1 lugë e vogël Kardamomo pluhur
1 Limon
1 lugë Gjalpë
1 lugë Fistik
Sa mjafton Akullore me vanilje

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Kulaç me kungulleshka
next
Sallatë me bishtajore, roast beef dhe valeriana