0 0
Fileto pule me kërpudha kremoze

Fileto pule me kërpudha kremoze

Një recete tejet e shijshme që përgatitet shumë shpejtë, mund ta shoqëroni me oriz basmati ose integral për të pasur një vaktë komplet.

Ingredients

Directions

Share

Filetot kaurdisini në tigan me vajin dhe piperin jeshil sa të thekërisen mirë. Kriposini dhe piperosini.

Hiqini dhe ruajini mënjanë.

Te i njëjti tigan kaurdisni dhe kërpudhat e prera në feta, hudhrat e grira imët, kriposini dhe piperosini. Lërini të ulin volumin dhe të thekërisen mirë dhe ato.

Bashkoni me kërpudhat dhe filetot e pulës dhe lërini paksa në tigan që të marrin shijen e kërpudhave. Ndërkohë bëni një marinaturë duke bashkuar bashkë, verën, lëngun e limonit, mustardën dhe gjysëm luge miell. Shuani me këtë marinaturë kërpudhat dhe mishin.

Kur në ajër nuk ndieni më shijen e alkolit dhe salca është trashur paksa, janë gati.

Shërbejini akoma të ngrohta me pak bukë ose të shoqëruara me oriz basmati, oriz të zi, integral etj.

 

(Visited 1 times, 17 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Brusketa me salmon të tymosur dhe rukola
next
Omelet pikante me brokoli, djathë Brie dhe fara mikse
  • 1 Views
  • Serves 3
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
3 Fileto pule
400 gram Kerpudha
2-3 lugë Vaj ulliri
Pak Piper të zi
Pak Kripë
1 lugë e vogël Piper jeshil
Gjysëm luge Miell
Gjysëm gote Vere e Bardhë
1 lugë plot me Mustard
Lëngu i 1 Limon
2 thelpinjë Hudhra

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Brusketa me salmon të tymosur dhe rukola
next
Omelet pikante me brokoli, djathë Brie dhe fara mikse