0 0
Ëndrrat arabe – Qiqra me shije arabe

Ëndrrat arabe – Qiqra me shije arabe

E kam ngrën një pjatë të till në udhëtimin tim në Abu-Dhabi, nuk më kujtohet emri por shijen e saj fantastike nuk do e harroj kurrë.
Përbërësit janë të thjeshtë por me shtimin e erëzave arabe dhe piten krokante në brëndësi shijen e ka të paharruar. Natyrishtë që unë e personalizova duke i shtuar dhe djathin e butë të dhisë për ti dhën freski.

Ingredients

Directions

Share

Kaurdisni hudhrën dhe qepën e grirë imët me vajin e ullirit,  shtoni në të curry- n, kripë dhe piper të zi.

Kur vaji të aromantizohet, shtoni në të qiqrat e kulluara dhe të shpëlara nga uji i konservimit.

Lërini që qiqrat të marrin shijen e erëzave dhe shtoini dy gota ujë. Mbulojini me kapak, ulni zjarrin dhe lëreni të gatuhen derisa gjella të trashet dhe të lezetohet.

Veçmas thekni mirë pitet derisa të bëhen kërce dhe coptoini në copa të vogla.

Kthehemi te gjella, pasi ka përthithur të gjithë ujin dhe në shije është lezetuar,  shuajeni me lëngun e limonit. Lëreni që lëngu i limonit të avullojë.

Tani shtoni dhe piten e shkërmoqur dhe hiqeni nga zjarri.

Vendoseni në një pjatë servirje ku do ti shtoni sipër dhe djathin e butë të dhis dhe kokrrat e shegës.

Shërbejeni,

Shënim: është e mirë si e ftohtë ashtu dhe e ngrohtë. Ë
(Visited 258 times, 1 visits today)
Vlersoni Receten
1
2
3
4
5
Vlerso
     
Anullo

Vlersoni Receten

Ëndrrat arabe - Qiqra me shije arabe
Vleresimi Mesatar:  
 1 Vleresime
nga Joniada hodo per Ëndrrat arabe - Qiqra me shije arabe

????????????????

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Kos me tërsher, fara mikse dhe sheg
next
Dhurata ime për festa – Gjel i mbushur me bollgur dhe perime
  • 258 Views
  • 30 minuta
  • Serves 2
  • Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 kanaçe të ziera Qiqra
1 mesatare Qep
2-3 thelpinjë Hudhra
Pak Djathё tё butё dhie
2 lugë Vaj ulliri
2 lugë me kokrra Sheg
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 lugë të vogël Curry
2 cop Pite arabe
Lëngun e 1 Limon

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Kos me tërsher, fara mikse dhe sheg
next
Dhurata ime për festa – Gjel i mbushur me bollgur dhe perime