0 0
Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

Domate të thata nën vaj të bëra në shtëpi

E keni vëne re sa të shtrenjta e ndonjëher dhe jo me shije të mirë janë domatet e thata të blera. Ndërkohë me pak kohë në dispozicion mund ti përgatisni vetë kur kanë kohën dhe ti ruani për ti përdorur në momentin që ju nevojiten. Super të shijshme për të bër brusketa, fasule, pasta të ndryshme, oriz, e çdo gjë tjetër që fantazia ua lejon.

Ingredients

  • Për marinimin

Directions

Share

Lani domatet dhe thaini mirë me beze kuzhine. Ndaini në mes dhe shtroini në një tavë me letër furre posht, të jenë të shtrira mirë jo sipër njëra tjetrës. Spërkatini me kripë të trash dhe piqini  në furrën e nxehur më parë në 80°C  dhe lërini të thahen mirë derisa të jenë gati. Në minutat e fundit ngrijeni pak temperaturën e furrës në 100°C dhe hapeni paksa derën e saj që lagështia të dali e gjitha jashtë. Lëreni dhe rreth 10 minuta në këtë mënyrë.

Kur të jenë gati vendosini në kavanoza dhe brënda shtoni dhe hudhra të prera në feta, spec djegës të prer në feta,  deg rigoni, trumëze dhe borziloku. Mbulojini  me vaj ullir ekstra të virgjër 1 gishtë sipër domateve. Mbyllini me kapak.

Më pas mund të vazhdoni me zierjen e kavanozave për ti ruajtur gjatë.

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Apple pie – Ashtu si më pëlqen mua
next
Krem karamel me arrë kokosi
  • 1 Views
  • Easy

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

2 kg Domate Qershizë
2 lugë gjelle Kripë e trashë
Për marinimin
1 kok e plotë Hudhra
Reth 700 ml Vaj ulliri
Disa degë Borzilok
Disa degë Trumëz
Disa degë Rigon
3-4 cop Spec djegës

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Apple pie – Ashtu si më pëlqen mua
next
Krem karamel me arrë kokosi