• Home
  • Pjatanca
  • Brunch- Asparag furre, sallatë spinaqi dhe feta buke të thekur
0 0
Brunch- Asparag furre, sallatë spinaqi dhe feta buke të thekur

Brunch- Asparag furre, sallatë spinaqi dhe feta buke të thekur

E kush nuk e pëlqen ushqimin e shërbyer në stilin brunch?! Pak nga të gjitha në tavolinën e shtruar thjeshtë sepse më e rëndësishmja është të shijosh ushqimin me njerzit që do.

Ingredients

  • Për asparaget

  • Për sallatën

  • Pjesa tjetër

Directions

Share

Pastroni fundin e asparagut  dhe vendoseni në një tavë me letër furre poshtë, shtoni kripë, pipër, vaj ulliri dhe vendoseni në furrë të piqen në 180°C për 20-25 minuta.

Ndërkohë skuqni vezët dhe lërini mënjanë.  Thekni dhe fetat e bukës integrale të lyera me pak vaj dhe rigonë.

Kur asparagët të jenë gati hiqini dhe kompozoni te e njëjta tavë pjesën tjetër të produkteve që do shërbeni. Sipër asparageve vendosni vezët e skuqura. Pëgatisni dhe sallatën duke vendosur te tava spinaqin, sipër tij avokadon e  prer në feta.Marinojeni me kripë, piper,  lëng limoni, vaj ulliri dhe jepini një të përzier, me pas shtoni dhe proshutën spek të prer në shirita dhe fletëzat e parmixhanit. Anash vendosni dhe bukën e thekur dhe të gjithë tavën spërkateni me specë djegës të prer imët dhe majdanoz.

Shërbejeni.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Recipe Reviews

Average Rating:
(5)
Total Reviews: 1
Addasall

Per keshilla me shkruani ne komente

previous
Polenta furre me karkaleca
next
Supë me elb, mish të grirë dhe lakër të zezë.
  • 1 Views
  • Serves 2
  • Easy
  • (1)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
Për asparaget
1 tufë Asparag
Pak Kripë
Pak Piper të zi
2-3 lugë Vaj ulliri
Për sallatën
Dy duar Spinaq i vogël
1 Avokado
1 Limon
Pak Kripë
100 gr. Proshutë speck
Pak Piper të zi
2 lugë Vaj ulliri
Pak Djathë Parmixhano të prer në fletëza
Pjesa tjetër
Sa mjaftonë Feta buke
1 Spec djegës
Pak Majdanoz
2 Vezë

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

previous
Polenta furre me karkaleca
next
Supë me elb, mish të grirë dhe lakër të zezë.