• Home
  • Brumërat
  • Tart e kripur me pet brize dhe oriz i bërë me presh dhe chorizo
Tart e kripur me pet brize dhe oriz i bërë me presh dhe chorizo

Ndajeni në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund ta kopjoni dhe ndani këtë url

Përbërësit

Rregullo Servirjen:
1gotë Oriz për pilaf
2 lugë Parmixhano të grirë
2-3 lugë Vaj ulliri
3 gota Ujë i ngrohtë
1 tufë e vogël Majdanoz
disa degë Trumëz
Pak Kripë
Pak Piper të zi
2 thelpinjë Hudhra
2 Presh
Një pjes Chorizo
Për brizen
250 gr. Miell 00
70 ml. Vaj ulliri
70 ml. Ujë i ftohtë

Ruaje kete recete

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Tart e kripur me pet brize dhe oriz i bërë me presh dhe chorizo

Një tartë e thjeshtë me shumë shije, keni për ta dashuruar. thekërisja perfekte e brizes së bërë me vaj ulliri është magjike.

  • Servirja
  • Mesatare

Përbërësit

  • Për brizen

Udhëzimet

Ndani

Përgatisni brumin brisee .

Në një tigan vendosni të kaurdiset chorizo me vajin e ulliri, në munges të chorizos mund të përdorni dhe turist ose suxhukë kosove.

Shtoni dhe preshët e prer imët, kripë, piper, majdanoz, gjethe trumze dhe vijoni kaurdisjen derisa preshët të ulin volumin. Kur preshi të jetë gati, shtoni  orizin dhe vijoni kaurdisjen. Pasi dhe orizi është thekërisur paksa shtoni ujin e nxehtë dhe lëreni të ziej derisa uji të përthahet por jo i thatë plotësishtë.

Hapni brumin në madhësin e tavës që do e piqni. Shponi fundin me pirunë dhe mbusheni me masën me oriz dhe presh. Spërkateni me parmixhano të grirë dhe një fije vaj ulliri. Përthyeni anët dhe lyjini imët me pak qumësht ose të verdhë veze. Piqeni në furrën e ngrohur më parë në 160°C derisa është thekërisur mirë sipërfaqa.

 

 

blank

 

(Visited 1 times, 2 visits today)
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Tart e kripur me pet brize dhe oriz i bërë me presh chorizo
Average rating:  
 0 reviews

Hapat

1
Bërë
blank

Rishikimet e recetave

Nuk ka ende komente për këtë recetë, përdorni një formë më poshtë për të shkruar vlerësimin tuaj
blank
para
Makarona Spaghetti me cironka dhe domate të vogla
blank
pas
Tagliatelle me salsiçe italiane dhe kërpudha pioppini
blank
para
Makarona Spaghetti me cironka dhe domate të vogla
blank
pas
Tagliatelle me salsiçe italiane dhe kërpudha pioppini

Shtoni komentin tuaj