• Home
  • Makarona guackë në furrë me “broccoletti” dhe salsiçe italiane
Makarona guackë në furrë me “broccoletti” dhe salsiçe italiane

Ndajeni në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund ta kopjoni dhe ndani këtë url

Përbërësit

Rregullo Servirjen:
300 gr. Salsiçe italiane
1 Presh
4-5 lugë Beshamel
250 gr. Makarona Guackë
2 lugë Vaj ulliri
Pak Kripë
Pak Piper të zi
2 thelpinjë Hudhra
3-4 lugë Djathë Gouda i grirë
2 duar Broccoletti
1 gotë Vere e Bardhë

Ruaje kete recete


Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/customer/www/addasall.com/public_html/wp-includes/link-template.php on line 389

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Makarona guackë në furrë me “broccoletti” dhe salsiçe italiane

Më ne fund pak kohë për të postuar dhe në blog këtë recetë që në faqen time të Instagramit pati shumë sukses.

  • Servirja
  • E lehtë

Përbërësit

Udhëzimet

Ndani

Fillimishtë përgatisni beshamelën dhe ruajeni mënjanë të mbuluar me qese kuzhine që sipërfaqa mos ju zerë kore.

Kaurdisni salsiçen me vajin e ullirit dhe filloni shtypeni  me pirunë dhe sapo të marrin faqe shtoni preshin e prer në rondele të holla. Kaurdisini sëbashku.

Veçmas zieni lulet e brokolit që italishtë i quajnë brokoleti (në munges mund të përdorni dhe brokoli) sapo të jenë gati kullojini dhe shtoini te tigani ku po kaurdisim salsiçen me preshin.  Shtoni kripë, piper të zi dhe hudhrën e grirë imët.

Sapo lulet e brokolit të jenë aromantizuar me salsiçen shuani me verën e bardhë. Lëreni që vera të avullojë dhe më pas bashkoni makaronat të cilat i keni zier  “Al dente”

Shtoni te tigani dhe 1 garuzhe nga uji i zierjes së makaronave dhe përzijini mirë që shijet të lidhen dhe njëkosishtë makaronat të mbushen paska me salcën e përgatitur. Shtoni në një tavë duke u munduar ti mbushni me salcë ato guacka që janë bosh. Mbulojeni sipërfaqen me beshamel dhe spërkatini bollshëm me djathë Gouda të grirë.  Piqini në 180°c në furrën e ngrohur më parë për 15-20 minuta ose derisa shikoni që sipërfaqa është thekërisur.

Lërini të pushoj paksa para se ti shërbeni.

 

blank

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Makarona guackë në furrë me "broccoletti" dhe salsiçe italiane
Average rating:  
 0 reviews
blank

Rishikimet e recetave

Nuk ka ende komente për këtë recetë, përdorni një formë më poshtë për të shkruar vlerësimin tuaj
blank
para
Shijet e fëmijëris- Makarona të skuqura të rivizituara
blank
pas
Cocotte “mini tava” me patate dhe vezë
blank
para
Shijet e fëmijëris- Makarona të skuqura të rivizituara
blank
pas
Cocotte “mini tava” me patate dhe vezë

Shtoni komentin tuaj