Burani me Spinaq

Burani me Spinaq

PERBERSIT:

1 Kg spinaq

2 filxhan kafeje oriz

2 luge vaj ulliri

Mender e fresket

piper i kuq pluhur ose paprika

2 qepe te njoma ose 1 kokerr e thate

krip sa mjaftone

PERGATITJA:

Lani spinaqin dhe grijeni me dore.Grini qepen e njome me gjithe bishtat imet dhe bashke me spinaqin dhe dy luge vaj vendoseni te kavardiset ne nje tenxhere te bollshme.Kur spinaqi te kete ulur volumin e tije dhe uji te kete avulluar shtoni orizin,piperin e kuqe ose paprikan rreth 1 luge te vogel,kripen dhe perzijini mire.Shtoni reth 700ml uje ose deri sa te mbuloni komplet perbersit dhe lerini te ziej ne zjarre te mesem me kapak per reth 20 minuta ose kur shikoni qe orizi ka zier dhe burania te jete ajkosur.Ne funde shtoni mendren e fresket te grire imet,

Sherbehet si e ngrohte ashtu dhe e ftohte.

Ju befte mire :)

 

 

 

Komente Publike: Burani me Spinaq

Nessun commento trovato.

Nuovo commento

Komente Private

Asnje e dhene sju behet publike

comments powered by Disqus